×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 878

InfrastrukturaMiesięcznik

środa, 17 grudzień 2014 00:00

Wydanie nr 11-12/2014 Infrastruktury

Napisane przez 

Tradycyjnie w grudniowym wydaniu „Infrastruktury” dokonujemy podsumowań roku. Zapytaliśmy przedstawicieli zarówno administracji, wykonawców, jak i producentów materiałów, jaki był dla nich mijający rok i co prognozują na kolejny.

 

Wiele osób apelowało o porzucenie wzajemnych animozji i zbudowanie pozytywnego wizerunku branży.

Jeśli chodzi o drogi krajowe, czeka nas 8 lat inwestycji, czyli budowa 3 tys. km dróg za ponad 93 mld zł. Na tym jednak nie koniec, jest jeszcze lista zadań rezerwowych o wartości 40 mld zł. Jaki będzie ostateczny plan rzeczowy i finansowy, tego jeszcze nie wiadomo. Sektorowy dokument zawierający plan budowy dróg krajowych jest obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych.

– Widać jednak, że branża wyciągnęła wnioski – mówi Tomasz Rudnicki, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – bo ceny oferowane na przetargach wahają się i odpowiadają od 85 do 110% wartości kosztorysu inwestorskiego.

Grzegorz Sochański, dyrektor zarządzający Nynas, namawia polskie drogownictwo do spojrzenia na swe plany z szerszej perspektywy. Europa stawia na zrównoważony rozwój, za czym kryje się m.in. racjonalne zużycie materiałów budowlanych czy chociażby budowa cichych nawierzchni. Z pewnością nas to nie ominie.

Już teraz na innowacje stawia Krystyna Łazarz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Nowogardzie, którą bliżej przedstawiamy w dziale Ludzie. To przykład doskonałego menedżera, a przede wszystkim wyróżniającego się mądrością życiową człowieka.

Swoistą wisienką na torcie jest rozmowa z prof. Andrzejem Pawlakiem, twórcą metody innowacji niszowej. Profesor Pawlak był gościem specjalnym organizowanej przez Inframedia konferencji „Łódzkie innowacje i kreacje”. Pan profesor zawojował rynek łódzki, a teraz „Infrastrukturę”. Prezentujemy więc przykłady współpracy nauki z biznesem oraz inteligentne specjalizacje regionów. W tym wydaniu – województwa zachodniopomorskiego.

Przykładem współpracy wielu podmiotów jest też I Ogólnokrajowe Forum Bezpieczeństwo na Budowie, które organizujemy wraz z Instytutem Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego oraz Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Odbędzie się ono 4 lutego 2015 r. Po szczegóły odsyłam do wydania.

Korzystając już po raz ósmy z okazji, pragnę życzyć Państwu spokoju na zbliżające się święta i wejścia w Nowy Rok z dużą dawką energii.

Będzie ona potrzebna także do budowania nowoczesnej, pełnej innowacji branży infrastrukturalnej.

Logowanie