Wiele osób apelowało o porzucenie wzajemnych animozji i zbudowanie pozytywnego wizerunku branży.
Jeśli chodzi o drogi krajowe, czeka nas 8 lat inwestycji, czyli budowa 3 tys. km dróg za ponad 93 mld zł. Na tym jednak nie koniec, jest jeszcze lista zadań rezerwowych o wartości 40 mld zł. Jaki będzie ostateczny plan rzeczowy i finansowy, tego jeszcze nie wiadomo. Sektorowy dokument zawierający plan budowy dróg krajowych jest obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych.
– Widać jednak, że branża wyciągnęła wnioski – mówi Tomasz Rudnicki, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – bo ceny oferowane na przetargach wahają się i odpowiadają od 85 do 110% wartości kosztorysu inwestorskiego.
Grzegorz Sochański, dyrektor zarządzający Nynas, namawia polskie drogownictwo do spojrzenia na swe plany z szerszej perspektywy. Europa stawia na zrównoważony rozwój, za czym kryje się m.in. racjonalne zużycie materiałów budowlanych czy chociażby budowa cichych nawierzchni. Z pewnością nas to nie ominie.
Już teraz na innowacje stawia Krystyna Łazarz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Nowogardzie, którą bliżej przedstawiamy w dziale Ludzie. To przykład doskonałego menedżera, a przede wszystkim wyróżniającego się mądrością życiową człowieka.
Swoistą wisienką na torcie jest rozmowa z prof. Andrzejem Pawlakiem, twórcą metody innowacji niszowej. Profesor Pawlak był gościem specjalnym organizowanej przez Inframedia konferencji „Łódzkie innowacje i kreacje”. Pan profesor zawojował rynek łódzki, a teraz „Infrastrukturę”. Prezentujemy więc przykłady współpracy nauki z biznesem oraz inteligentne specjalizacje regionów. W tym wydaniu – województwa zachodniopomorskiego.
Przykładem współpracy wielu podmiotów jest też I Ogólnokrajowe Forum Bezpieczeństwo na Budowie, które organizujemy wraz z Instytutem Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego oraz Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Odbędzie się ono 4 lutego 2015 r. Po szczegóły odsyłam do wydania.
Korzystając już po raz ósmy z okazji, pragnę życzyć Państwu spokoju na zbliżające się święta i wejścia w Nowy Rok z dużą dawką energii.
Będzie ona potrzebna także do budowania nowoczesnej, pełnej innowacji branży infrastrukturalnej.