×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 878

InfrastrukturaMiesięcznik

poniedziałek, 02 styczeń 2017 20:05

AGH podporą dla biznesu

Napisane przez 
AGH podporą dla biznesu Fot. KSAF AGH

Michał Rogoziński

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie realizuje wiele projektów badawczo-rozwojowych. Z możliwości współpracy z tym ośrodkiem naukowym chętnie korzysta wiele firm, jak choćby Motorola Solutions Polska czy Delphi. Nauka i biznes tworzą bowiem idealny tandem.

AGH jest sygnatariuszem ponad tysiąca umów z partnerami krajowymi: kluczowymi zakładami przemysłowymi, koncernami czy instytutami badawczymi. W ostatnim roku akademickim oferta dydaktyczna powiększyła się jeszcze o kilka nowych przedmiotów, które są prowadzone wspólnie z firmami.

Od października 2016 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie trwa np. druga edycja wykładów i laboratoriów, pod nazwą „Wielkoskalowe Systemy Dystrybucji Danych w Sieci Internet”. Przedmiot skierowany jest do studentów kierunku teleinformatyka, na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, i jest wynikiem współpracy pomiędzy AGH i firmą Akamai Technologies Poland z Krakowa. Obecnie Akamai współpracuje z Katedrami Telekomunikacji i Informatyki, a przedmiot, ze względu na praktyczny charakter zajęć, cieszy się już drugi rok z rzędu dużym zainteresowaniem wśród studentów.

– Rezultatem współpracy z biznesem są także wykłady dotyczące zagadnień związanych z tworzeniem oprogramowania i elektroniki samochodowej, przygotowane przez pracowników działu elektroniki Centrum Technicznego Delphi – mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH. – W ubiegłych latach odbyły się cykle zajęć pt. „Informatyka i elektronika w motoryzacji”, skierowane do studentów elektroniki i telekomunikacji oraz automatyki i robotyki. Tegoroczna seria 10 wykładów jest związana z automatyką samochodową.

Kolejnym przykładem kooperacji uczelni z biznesem jest niedawno podpisana umowa pomiędzy Wydziałem Humanistycznym AGH a firmą Motorola Solutions Polska. Współpraca zakłada, że wykładowcy AGH z kierunków socjologia i informatyka społeczna będą prowadzić szkolenia dla pracowników firmy z metod design thinking. Motorola jest także partnerem zajęć na studiach podyplomowych Talent Management in Tech Companies, obejmujących zagadnienia zarządzania ludźmi w sektorze technologicznym.

Inteligentne systemy transportowe

5 grudnia ub.r. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała porozumienie o współpracy z firmami działającymi w ramach Klastra Inteligentnych Systemów Transportowych przeznaczonych do dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu. Systemy te w najbliższym czasie mogą stać się kluczowym elementem związanym z poprawą stanu infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa na drogach.

Celem tegoż porozumienia jest formalne potwierdzenie współpracy Zespołu ds. Administracyjnych Systemów WIM (Weigh-In-Motion). Został on powołany w 2014 r., w jego skład wchodzą: lider zespołu, czyli Katedra Metrologii i Elektroniki AGH (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej), oraz przedsiębiorstwa – CAT Traffic Sp. z o.o., Kapsch Telematic Services Sp. z o.o., Kistler i TRAX Elektronik.

– Głównym zadaniem zespołu jest wprowadzenie w Polsce do administracyjnego użytku systemów dynamicznego ważenia pojazdów w ruchu – podkreśla Żmuda-Muszyńska. – Prace naukowe i techniczne nad systemami WIM trwają w AGH od ponad 10 lat. Zastosowanie tych systemów do kontroli masy pojazdów jest alternatywą dla obecnie stosowanego, nieefektywnego, statycznego systemu kontroli na poboczu drogi.

Czujniki systemów WIM są montowane bezpośrednio w nawierzchni, dzięki czemu każdy pojazd poruszający się takim odcinkiem drogi podlega kontroli. Opracowywany przez zespół system pomoże więc eliminować z ruchu drogowego przeciążone pojazdy, co jednocześnie pozwoli ograniczyć wysokie wydatki związane z remontami dróg.

Podobnie jak fotoradary sprawdzają prędkość, tak wagi WIM będą kontrolować masę pojazdów. Warto jeszcze dodać, że od ponad dekady na świecie prowadzone są prace w zakresie wprowadzenia systemów ważenia pojazdów w ruchu do systemu prawnej kontroli masy pojazdów. Nikomu, poza Czechami, do tej pory się to nie udało. Polska jako drugi kraj na świecie ma szansę używać systemów WIM w celu egzekwowania przepisów.

Zaskakujące projekty

W maju zeszłego roku AGH podpisała również umowę z firmą Inglot, potentatem z branży kosmetycznej.

Współpraca AGH z Inglot na pierwszy rzut oka może wydawać się dość zaskakująca. Ale kiedy połączymy potencjały jednej z najmocniejszych polskich uczelni w dziedzinie inżynierii materiałowej i jednej z najszybciej rozwijających się marek kosmetycznych na świecie, zrozumiemy, że taka współpraca może przynieść wiele korzyści obu stronom.

Podpisana umowa jest wynikiem dotychczasowej współpracy prof. Aleksandry Czyrskiej-Filemonowicz, z Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej, z firmą Inglot. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie dysponuje placówką badawczą wyposażoną m.in. w jeden z najpotężniejszych na świecie mikroskopów elektronowych – TITAN Cubed G-2 60-300. I właśnie to laboratorium ma stanowić wsparcie w opracowywaniu nowych technologii dla firmy.

W ramach tej współpracy Akademia Górniczo-Hutnicza zajmie się m.in. prowadzeniem badań nad komponentami i gotowymi wyrobami produkowanymi przez firmę Inglot. Powstaną także zespoły specjalistów koncentrujące się na opracowywaniu nowych rozwiązań naukowo-badawczych, które będą mogły zostać wdrożone do procesów produkcyjnych. Do tej pory AGH zajmowała się analizą powłoki lakierowej produktów – jej skład chemiczny jest dość prosty do ustalenia, natomiast dużym wyzwaniem jest zobrazowanie struktury powłoki. Są to dla firmy Inglot niezwykle cenne informacje, ponieważ pozwalają opracowywać coraz lepsze formuły spełniające oczekiwania klientów.

Jak widać, efekty współpracy nauki i biznesu mogą wspomóc rozwój firm, a także być motorem do powstawania coraz to lepszych rozwiązań produktowych. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy szczególnie chętnie łączą swe siły z AGH; dysponuje ona przecież wysoko wykwalifikowaną kadrą oraz najnowocześniejszym wyposażeniem.             

Logowanie