×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 878

InfrastrukturaMiesięcznik

czwartek, 10 listopad 2016 08:04

Inteligentna… odzież robocza

Napisane przez 

– Stawiamy na nowoczesne technologie oraz zaangażowanie pracowników, co przekłada się na lojalność naszych klientów. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że z niektórymi pracujemy po kilkanaście lat – mówi EMANUEL DRELA, prezes zarządu kieleckiej spółki Odzież Robocza, właściciela marki ORK Wear, w rozmowie z Katarzyną Krupą.

 

Dlaczego warto używać odzieży ochronnej?

Odzież ochronna powinna być podstawowym wyposażeniem każdego pracownika. Prawidłowo dobrana poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy. Wielu pracodawców nadal jednak jej nie zapewnia, mimo że ma taki obowiązek. Na szczęście widać już zmiany na lepsze. Wzrasta świadomość pracowników i pracodawców. Daleko nam jednak do wzorców angielskich czy niemieckich, gdzie stawia się na jakość oraz poziom ochrony produktów, a nie na najniższą cenę.

A jak zachęcić pracowników do noszenia odzieży ochronnej?

Wraz ze wzrostem świadomości pracowników rosną też ich oczekiwania, głównie co do jakości produktów. Nasza firma stara się przenosić wzory i modele zaczerpnięte z branży outdoorowej na płaszczyznę workwearu. Naszym celem jest zapewnienie pracownikowi takiej odzieży, by czuł się w niej tak samo dobrze, jak w tej, którą zakłada na wycieczkę w góry czy do lasu. Stawiamy na ergonomię, konstrukcje niekrępujące ruchów oraz topowe materiały.

Jakie innowacje wprowadziliście Państwo na rynek?

Dwa lata temu rozpoczęliśmy współpracę z amerykańską firmą Polartec, znaną głównie z produkcji tkanin przeznaczonych na odzież sportową, a także z zaawansowanych technologicznie rozwiązań tworzonych na potrzeby wojska. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak wykorzystać doskonałe właściwości dzianin polarowych i tych przeznaczonych na koszulki dla biegaczy w odzieży roboczej i ochronnej. Udało nam się wdrożyć nową linię odzieży o wysokiej widzialności oraz kolekcję odzieży ochronnej trudnopalnej, chroniącej przed termicznym działaniem łuku elektrycznego, która bazuje na produktach Polartec. Nowoczesność i innowacyjność tych rozwiązań polega głównie na redukcji masy oraz zdecydowanym zwiększeniu parametrów termoizolacyjnych.

Dla przykładu nasze polary HiVis mają znacznie niższą masę niż produkty alternatywne, a jednocześnie są zdecydowanie cieplejsze, lepiej oddychają, dłużej zachowują właściwości ochronne. Większa odporność koloru na wielokrotne pranie pozwoliła wydłużyć okres użytkowania, a co za tym idzie – obniżyć długofalowe koszty mimo wyższej ceny jednostkowej na starcie. W praktyce są to rozwiązania lepsze i tańsze, co dla klienta ostatecznego jest często kluczowe, nasza odzież bowiem wymaga wymiany rzadziej niż produkty konkurencyjne.

Czym firma zaskoczy rynek w najbliższym czasie?

Wiele produktów dostępnych na rynku nie spełnia wymagań klientów, postanowiliśmy więc, we współpracy z liderami branży tkaninowej, opracowywać rozwiązania trafiające w te potrzeby. Mamy kilka rewolucyjnych produktów w fazie rozwoju. W szczególności chcemy wprowadzić nowe rozwiązania w segmencie dzianin przeznaczonych na odzież HiVis, które będą szybkoschnące i oddychające. Jedna z nowości to koszulki chłodzące. Innowacyjnie dobrana struktura materiałów ochłodzi użytkownika podczas wydatku energetycznego, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej widzialności. Odzież ta będzie też szybkoschnąca i odporna na tarcie. Tymi produktami chcemy zainteresować głównie branżę budowalną oraz firmy rentalowe, zajmujące się wynajmem odzieży roboczej.

Obecnie prowadzimy pilotażowy projekt dla jednej z europejskich firm budowlanych. Testujemy odzież przeznaczoną dla brygad bitumicznych, która pozwoli znacznie poprawić oddychalność przy zachowaniu parametrów ochronnych.

Pracujemy nad odzieżą wykonaną z tkanin membranowych. Nowym produktem jest oparta na tym rodzaju tkaniny odzież multifunkcyjna spełniająca wiele norm ochronnych. Kurtka wodoodporna (EN 343) spełnia jednocześnie normy: EN 20471, EN 1149-5, EN 11612, EN 61482-2, EN 13034 i jest dedykowana branżom petrochemicznej, gazowej, energetycznej, a także branży transportu towarów niebezpiecznych ADR.

Dziękuję za rozmowę.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 maj 2017 08:18

Logowanie